„Jersey – nowy rok szkolny…”

„Jersey – nowy rok szkolny…”

W związku z sierpniową tragedią na wyspie Jersey i rozpoczynającym się tam rokiem szkolnym, Polski Uniwersytet Na Obczyźnie i Ambasada RP w Londynie delegowały Katarzynę Buczek – psycholog pracującą w Londynie i wykładająca na PUNO, żeby poprowadziła dwa spotkania wsparcia psychologicznego dla rodziców i nauczycieli w Polskiej Szkole Sobotniej w St. Helier.

Oto jak Katarzyna Buczek relacjonuje przebieg swojej misji:

Piątek, 9 Września: o godzinie 20 spotkałam się w St. Helier z nauczycielami z sobotniej szkoły Pani Dominiki Nalichowskiej. Spotkanie odbyło się w budynku lokalnej szkoły, która udostępnia swoje pomieszczenia szkole polskiej i było na nim około 12 osób. Spotkanie miało charakter psychologicznej grupy wsparcia. Głównym celem było wsparcie w osobistym radzeniu sobie każdego z uczestników z negatywnymi emocjami po tragicznym morderstwie na Jersey. Drugim celem spotkania było przygotowanie nauczycieli do udzielania informacji o wydarzeniu dzieciom i ich rodzicom. Informacje zwrotne jakie uzyskałam na koniec spotkania i następnego dnia pokazały, że spotkanie było efektywne, gdyż udało się zrealizować obydwa cele.

W Sobotę rano, 10 września, spotkałam się z rodzicami. Na 2 godzinnym spotkaniu było ok. 25 rodziców. Celem tego spotkania było przede wszystkim udzielenie odpowiedzi na pytania rodziców, związane z tym jak mają rozmawiać ze swoimi dziećmi o morderstwie na Jersey. Drugim celem było przekazanie rodzicom dzieci z polskiej szkoły sobotniej spójnej wersji przekazywania informacji z wersją jaką podali nauczyciele z angielskich szkół. Przed przyjazdem do St. Helier byłam w kontakcie z psychologami z Jersey. Przesłali mi oni materiały, z których korzystali przygotowując się do poinformowania o morderstwie w angielskich szkołach. Spotkanie z rodzicami miało charakter poradnictwa psychologicznego. W ocenie dyrekcji szkoły i mojej przebiegło pozytywnie.


Notatka prasowa do pobrania tutaj: Jersey.pdf

Podziękowania za pomoc w realizacji projektu: – Ambasada RP w Londynie [kontakt: Monika Pansiuk, Wydział Konsularny]